top of page
  • Yazarın fotoğrafıAçelya Küle

İyi Ve Kötünün Ötesinde

Güncelleme tarihi: 20 Kas 2020

Sizce mutluluk ile iç huzur arasında bir fark var mıdır ?


Sanırım mutluluk olumlu olarak algılanan koşullara dayanırken, iç huzuru bundan ayrıdır. Yaşamımıza daima olumlu deneyimleri çekmek isteriz. Bazen tutumumuzu ya da düşüncelerimizi daha olumlu tutabilirsek , olumlu durumları yaratacağımız ve kendimize çekeceğimizi düşünürüz.

Peki gerçekten neyin olumlu neyin olumsuz olduğunu biliyor muyuz ? Herhangi iyi ya da kötü olarak etiketlediğimiz bir olay yaşandığında bunu daha büyük bir tabloda değerlendirebilme yetilerimiz var mı ?Birçok insan için kayıp, başarısızlık, hastalık ve her anlamda acı ileri vadede en büyük öğretmen olmuştur. Bu kayıplar ya da başarısızlıklar her birimize yüzeysel olan egonun buyruğundaki hedef ve arzuları bırakarak, öz benliğimizle bir olup asıl olanı görmek için ayna tutmuştur. Ki hala birçoğumuz tüm acılara rağmen egonun oyunlarını görmekte zorlanıyor. Koyulmuş hedefler amacına ulaşmadığında veya ilişkilerde zorluklar yaşandığında bir düşünün . Bunu içselleştiren ve hiç susmayan zihinsel bir yapıya mı sahibiz ? Olayları daha geniş açıdan ve her yönden ele alabiliyor muyuz ?
İyi veya kötü bizim yargılarımız ve bakış açımız ile ilgili. Bunlar sadece zihinsel algılarımız ve bu algılar ile belli fikirler ortaya çıkıyor. Bunlar çıkmaya başladığında içsel gözlerimizle onları ele alabilirsek ve bu durum içindeyken çok daha geniş bir zaman dilimi yaratabilirsek ( Şu anki sorunun birkaç yıl sonra da seni etkileyecek mi ?Egonun söylemlerine karşı , düşünce akışında sürüklenmeden yargısız olabilir miyiz? ) artık bu durum "ego" için ne kadar tutunulası olur. ?


Ne zaman başımıza "kötü " olarak değerlendirdiğimiz bir olay gelse, halihazırda durumun içindeyken onun içindeki iyiliği göremiyoruz. Zihinlerimize çekilmiş endişe ve korku buna set vuruyor, ki bu çok insani bir durum . Fakat bir zaman sonra fark edebiliyoruz ki bu yaşanılan kaza, hastalık, ayrılık bizlere yaşamda neyin gerçek olduğunu, neyin daha önemli veya değerli olduğunu anlatıyor. Böylelikle bizler "kötü" olarak değerlendirdiğimiz olaylarla gelişiyoruz , fark etmesek bile düşünce yapımız, alışkanlıklarımız değişiyor.

Fakat daha yüksek bir perspektiften bakıldığında, yaşanılan insani çatışmalar, her durumda içinde bulunduğumuz koşul "ne iyi ne de kötüdür". Yaşam iniş ve çıkışlarla dolu her zaman "iyi " deneyimler yaşasak, rahatlık alanımızdan çıkarak öğrenemez ve alışılmışın içinde hapsolurduk. Bunun yanında "kötü " dediklerimizde bizim onlara yüklediğimiz anlam ve duygusal durumlarımızla alakalı. Aslında "İyi ve kötü" oldukları gibidir ve birbirleri ile iç içedir. Tüm olay "her kişiye özel yaşam koşullarınca ve kültürlerce öğrenilmiş olan ve onlara yüklenilen duygusal durumlar ve algılar ile ilgili.
Bizler mutluluk ve mutsuzluğu , iyi ve kötüyü zihinsel perspektiften görerek değerlendiriyoruz. Sen ve ben böyle öğrendik ve büyütüldük. Zihinsel olarak her zaman iki seçenek vardır " hoşlanma- hoşlanmama" , "iyi durum - kötü durum ", "mutlu- mutsuz". Fakat fark edersek biz sadece zihinsel koşullanmalara ve içinde bulunduğumuz duruma hapsolmuş değiliz. Kötü bugün kötü ise yarın sana bir anlam katabilir yada daha iyi bir hal alabilir. İyi bugün iyi ise yarın senin aleyhine olabilir. Acaba bunları bilmek ve yaşanılanlara daha geniş bir açıdan bakabilmek "kişisel algı seviyemizde " nasıl değişimler yaratabilir ve olayları değerlendirmemizde bize nasıl bir bakış açısı sağlayabilir.

Hayat bir okyanus ve iniş çıkışlarla dolu, biz ise hayat okyanusunun kucağındaki dalgalar. Bazen bizi yükseltiyor bazen de dibe vuruyor. Fakat gökyüzü yukarıdan bakarak gülümsüyor insanoğluna. Ve biliyor ki bugün dipteysen yarın yüceleceksin, fakat okyanus bu tekrar dibi de görebilirsin. Gökyüzü farkında, evrenin okyanustan ibaret olmadığının, ve umuyor ki okyanustaki dalga da bilsin ; iniş ve çıkışların "benliğin yıkılışı " olmadığını...


Farkındalıkla Kalın

Sevgiler Açelya

67 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Neden abone olmalıyım?

Eğer sitemizi gezerken keyif alıyorsanız ve yeni paylaştığımız içeriklerden haberdar olmak istiyorsanız aşağıdaki abonelik formu bölümüne mail adresinizi yazıp gönder butonuna basabilirsiniz.

bottom of page